Protesti so se hitro sprevrgli v nasilne. Foto: EPA
Protesti so se hitro sprevrgli v nasilne. Foto: EPA
Protesti v Moldaviji

Ponovno štetje glasovnic bodo izvedli ročno, trajalo pa bo največ deset dni. Naj spomnimo: v prestolnici Kišinjov so danes izbruhnili protesti, v katerih je bilo ranjenih 60 ljudi, ena ženska pa je umrla.
Protesti so se začeli pred rezidenco moldavskega predsednika Vladimirja Voronina, demonstranti pa so nato vdrli tudi v poslopje parlamenta.

V Moldaviji so bile v nedeljo parlamentarne volitve, na katerih so slavili komunisti, novoizvoljeni parlament pa bi moral kmalu izvoliti tudi novega predsednika države, saj zdajšnjemu poteče že drugi zaporedni mandat. Komunisti, ki so v tej nekdanji sovjetski republiki na oblasti od leta 2001, so si zagotovili absolutno večino v parlamentu.

Več tisoč ljudi je najprej metalo kamenje v okna rezidence predsednika Voronina, nato pa so vdrli tudi v samo zgradbo. Vdrli so tudi v poslopje parlamenta. Protestniki vzklikajo gesla, kot sta "Svoboda" in "Dol s komunisti", v spopadih z njimi pa je bilo ranjenih več policistov.

EU izrazil zaskrbljenost
Župan Kišinjova in podpredsednik poražene opozicijske Liberalne stranke Dorin Chirtoaca je napovedal, da se bodo protesti nadaljevali, dokler ne bodo razpisane nove parlamentarne volitve. Kasneje je sicer z drugimi opozicijskimi voditelji zanikal vpletenost v napad na parlament in predsedniško rezidenco. Zaradi protestov je Voronin sklical nujno sejo vlade.

Zaradi nasilnih protestov je že izrazil zaskrbljenost visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in pozval vse strani, naj se vzdržijo nasilja. Zaskrbljenost je izrazila tudi Rusija.

K. S.

Protesti v Moldaviji