Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Začnite teden z oddajo Dobro jutro in s pozitivno Ano Tavčar! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. Druga ura oddaje je posvečena zdravju, povabimo vas tudi v domačo lekarno. Ob ponedeljkih boste spoznavali še navdihujoče osebne zgodbe, lahko boste prisluhnili astrološkim nasvetom, v rubriki Za dušo pa bomo razkrivali, kaj vse nas lahko pomiri in nam da energijo ter zagon za vsakdanje izzive in skok v nov teden.
V turističnih strategijah so pogosto prezrti slovenski kraji na drugi strani državne meje, čeprav imajo zaradi svoje unikatne multikulturnosti velike potenciale razvoja, predvsem skozi produkte kulturnega turizma, kolesarstva, pohodništva in gastronomije. Takšen primer je trojezični prostor Beneške Slovenije, katerega sestavljajo Rezija, Nadiške in Kanalska dolina. Rešilna bilka razvoja teh beneških dolin v katerih je demografska slika vse bolj skrb vzbujajoča, je ravno turizem, ki bi ohranjal identiteto in nudil ljudem nove možnosti razvoja v sodelovanju z vsemi ustanovami v prostoru. Benečija ima tako vse možnosti, da v prihodnjih letih postane atraktivna turistična destinacija.
Vasi, raztresene po pobočjih Kolovrata in Matajurja, so danes po večini prazne. Ti gorski kraji so po drugi vojni, ko je nanje padla železna zavesa, doživljali trpko usodo močne italijanske asimilacije. Vse, kar je dišalo po Slovencih je bilo enačeno s komunizmom in med ljudmi se je načrtno sejalo razdor in teror s skrivnimi organizacijami. Zlasti v prvem desetletju po vojni je Italija načrtno gospodarsko in kulturno zanemarjala obmejne beneške kraje, otroke v šolah in vrtcih pa so vzgajali izključno v italijanskem jeziku. Te vasi pa je prizadelo množično izseljevanje. Ljudje so odhajali v belgijske rudnike ali v Furlanijo, kjer so bili tovarne, delo in kruh. Dodatno pa je k izseljevanju pripomogel rušilni potres leta 1976. Razmere so se za slovensko manjšino spremenile šele leta 2001, pomembno vlogo pa je igral tudi kasnejši vstop v EU, ko je z zaščitnim zakonom Italija Beneške Slovence kočno le priznala kot del slovenskega naroda.
Turizem bo imel v prihodnje ključno vlogo pri preživetju teh dolin, v katerih še vztrajajo Slovenci Videmske pokrajine. Zato sta ustvarjalki turistične oddaje Na lepše obiskali pozabljen in malce otožen svet Beneške Slovenije, kjer potomci Čedermacev pogumno negujejo beneško narečje in slovenski jezik. Kako živijo v vedno bolj izpraznjeni vasi Mašera, zakaj je Matajur sveta gora Beneških Slovencev in kakšen pomen ima Landarska jama? V oddaji pa tudi več o Muzeju SMO, ki v Špetru prikazuje kulturno krajino od Julijskih Alp do morja, od Mangarta do Tržaškega zaliva in se uvršča med nove oblike tematskih in pokrajinskih muzejev, ki ne slonijo več na zbiranju predmetov, temveč na pripovedi. Muzej je namenjen domačinom, ki svoje kulturne in okoljske posebnosti bolj malo poznajo in cenijo, kot tudi italijanskim in drugim turistom, ki o tem prostoru vedo le malo ali celo nič.
Robotizacija proizvodnje je postala pri Knapičevih nepogrešljiva. V podjetju so se specializirali za proizvodnjo industrijskih nožev, sprva za kmetijske stroje, danes pa so uveljavljeni na področjih plastike in reciklaže odpada ter tudi v lesni industriji. Zavedajo se, da lahko samo z vlaganji v avtomatizacijo delovnih procesov konkurirajo na tujem trgu, kamor prodajo 85 odstotkov proizvodnje. Njihova prednost pa je velika prilagodljivost. Letno ustvarijo tri milijone evrov prihodkov in so se po merilih Ajpesa uvrstili med 2,6 odstotka hitrorastočih slovenskih podjetij. Obiskali smo tudi Kolomana Gomboca, ki še vztraja s pletenjem košar. Obrti se je naučil od očeta, sicer kovača. Pravi, da je rokodelec že od mladih nog, kot otrok je izdeloval predmete iz trave in šibja. Zdaj pa mu pri delu pomaga žena, mladih ta obrt ne zanima.
Društvo za varstvo rastlin Slovenije je v Bohinjski Bistrici izvedlo tradicionalno slovensko posvetovanje o varstvu rastlin. V začetku preteklega tedna so se na skupščini zbrali tudi člani Slovenskega združenja za ohranitveno kmetijstvo, ki so ga ustanovili pred 10 leti. V studijskem delu oddaje gostimo dr. Roka Miheliča, predsednika SZOK. Pri Zmrzlikarjevih na Gorenjskem predstavimo vezano rejo goveda. Oddajo zaključujemo s prispevkom o psihosocialni podpori na kmetijah.
Podatkovno-preiskovalna skupina TVS pripravlja dva oddaji – dva dosjeja o bančni luknji. Po dobrih štirih letih od že druge sanacije bank – ostaja ob več kot pet milijardni bančni luknji veliko vprašanj: kdo jo je povzročil, zakaj, s katerimi posli in potezami, koliko je na to vplival zakonodajni sistem in koliko prepletenost politike z vodstvi bank, kdo je kasneje odločal o velikih popustih pri prenosih terjatev na slabo banko, ali je nekdanja bančna elita še danes zaščitena in kaj se dogaja s sodnimi postopki?
Na ta vprašanja smo poskušali najti odgovore, konkretne primere kreditiranja milijonskih poslov, ki so jih na koncu plačali davkoplačevalci, raziskali smo načine odločanja v bankah, šli po sledi kaznivih dejanj.
Prva oddaja o bančni luknji temelji na primerih dve zasebnih, likvidiranih bank – Probanke in Factor banke, druga pa na primerih NLB in NKBM.
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Destinee je že pred nekaj leti ugotovila, da za noč čarovnic lahko brez posledic odide iz zabaviščnega parka. To zdaj pove še drugim in vsi se odpravijo na praznovanje. Remus Tiggra na skrivaj potegne na stran in mu naroči, naj odnese pismo Babi Vangi.
Mladi se želite več pogovarjati o čustvih in med odraščanjem so ta lahko tudi zelo močna. Poznamo pa stereotipe o tem, kako naj bi čustva doživljali in izražali fantje ter kako dekleta, so povedali mladi, ki so tudi v tokratni oddaji zavrteli flašo resnice in odgovarjali na vprašanja. Govorili so tudi o svojih duševnih stiskah in tegobah. Vse njihove pogovore si je ogledal pevec skupine Niet in ravnatelj Strokovnega centra Logatec Borut Marolt, ki je dodal še svoje izkušnje, tudi o tem, kako je sam v mladosti doživljal čustva in (ni) govoril o njih.
Med potjo iz Dubrovnika na Dunaj morata Carl in Simon zaradi okvare prenočiti na Štajerskem. Prosto sobo najdeta v starem gradu, v katerem nekdo ponoči napade ameriško turistko Kelly. Na kraj zločina pokličejo tudi okrajnega zdravnika, ki osupne nad temperaturo trupla. Zdi se, kot bi bila Kelly že dolgo mrtva, čeprav jo je nekdo z razpelom udaril šele proti jutru. Tik preden naj bi Kelly odpeljali, pa ta nenadoma odpre oči!
SOKO Wien (XIV.) / Avstrija / 2018-19
Scenarij: Natalia Geb, Sónke Lars Neuwöhner, Sarah Wassermair, Peter Dammaschk, Ralf Leuther idr.
Režija: Holger Barthel, Olaf Kreisen, Holger Gimpel, Sophie Allet-Coche
V glavnih vlogah: Stefan Jürgens, Michael Steinocher, Lilian Klebow, Dietrich Siegl, Maria Happel, Helmut Bohatsch
Godalni kvartet Tartini se že štiri desetletja z občudovanja vredno predanostjo posveča eni od najzahtevnejših oblik komorne glasbe. Romeo Drucker, Miran Kolbl, Aleksander Milošev in Miloš Mlejnik so predstavili nastanek zasedbe in programske usmeritve. Spregovorili so o številnih mednarodnih turnejah in sodelovanjih ter povedali, kaj je tisto, kar jih vsa ta leta ohranja kot skupino - morda humor, morda obilica kompromisov, morda pa je ravno glasba tista?
Spremljali boste klavirski koncert Camilla Saint-Saënsa, v katerem se predstavlja svetovno priznani francoski pianist Pascal Rogé, ki je zaslovel prav s svojimi elegantnimi, stilistično izjemno dodelanimi interpretacijami Saint-Saënsovih klavirskih del. Koncert za klavir in orkester št. 5 ima podnaslov Egiptovski in prinaša melodiko in ornamente, ki jih je navdihnilo skladateljevo potovanje po Severni Afriki. Kot dodatek sledi priljubljena klavirska skladba Erika Satieja, Gymnopedie št. 1. Pascal Rogé je bil gost slavnostnega koncerta Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, s katerim so pod taktirko dirigenta Rossena Milanova počastili 60-letnico tretjega radijskega programa Ars.
Življenje na kmetiji je lahko zelo idilično. In otroci lahko v naravi in medsebojnem pogovoru pridejo do spoznanj, ki jih spremljajo vse življenje.
In čeprav v ribnikih in na svetu največ škode lahko naredijo velike ribe, pa so majhne ribe na svetu za to, da svet ni vse razžrt od velikih rib, ampak marsikdaj in marsikje ostaja tudi zaokrožen in cel.
Režija: Maja Križnik
Dogaja se poleti leta 1938. Ema in Zala se odpravita na izlet do hiše, kamor sta kot deklici hodili na počitnice k sestrični Luciji. Medtem ko Ema na vrtu slika hišo, se Zala odpravi raziskovat prašno notranjost. Skrivnostna prazna stavba je zaznamovana z duhovi minulih poletij, otroškim smehom, strahom in tragičnim koncem. Srečanje s pozabljeno preteklostjo pa sestrama odpre drugačen pogled na življenje.
Režija: Kaja Tokihusa