Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
16.9.2024
Demenca ni naravni pojav starosti, temveč bolezen možganov. V Sloveniji je obolelih s to boleznijo vse več, s tem pa naraščajo tudi stroški zdravljenja in oskrbe.
2.9.2024
Tudi v Sloveniji prihaja do težav v preskrbi z zdravilom za sladkorno bolezen Ozempic. Pristojni ob tem odsvetujejo nakupovanje po spletu in opozarjajo, da zdravilo ni namenjeno estetskemu hujšanju.
4.4.2024
Sladkorna bolezen je veliko breme za zdravstveni sistem, kaže sveža raziskava na podlagi podatkov ZZZS-ja. Povprečni letni izdatki znašajo 174 milijonov evrov, od tega polovico zaradi zapletov.
19.3.2024
Pomembno je, da znamo prepoznati znake raka debelega črevesa in danke, in če se pojavijo, takoj poiščemo zdravniško pomoč. K odkrivanju veliko prispeva presejalni program Svit.
19.3.2024
Četrtina prebivalcev v Sloveniji je okužena z bakterijo Helicobacter pylori, ki povzroča raka na želodcu. Kar 80 odstotkov okuženih je brez simptomov. Stroka pa je presenečena nad slabim odzivom na program odkrivanja okužb s to bakterijo.
11.10.2023
Bolniki lahko od julija dalje v lekarnah koristijo brezšivno skrb. Brezplačni sistem, krit iz zdravstvenega zavarovanja, bolnikom pomaga pri sledenju njihovih zdravil in terapij. Namenjen je predvsem tistim bolnikom, ki hkrati jemljejo več zdravil.
26.7.2023
ALS je redka nevrodegenerativna bolezen, odmirajo mišice rok, nog, pa tudi mišice, s katerimi govorimo in dihamo. Za zdravljenje je registrirano le eno zdravilo. V postopku registracije jih je še več in bolnikom dajejo novo upanje.
15.3.2023
Od 1. maja bodo zaposleni imeli možnost potrditve poklicne bolezni ter s tem izboljšanja delovnih razmer in kritja vseh zdravstvenih storitev, povezanih s to poklicno boleznijo.
4.3.2023
Strokovnjaki opozarjajo, da je debelost kronična bolezen, ki je v porastu in je tesno povezana z nevarnostjo srčno-žilnih bolezni, sladkorne bolezni in povišanega krvnega tlaka.
28.11.2022
Evropska komisija članicam EU-ja priporoča, da covid-19 priznajo kot poklicno bolezen, če se z njo okužijo delavci na področju preprečevanja bolezni ali v primeru pandemije v sektorjih, kjer pride do izbruha in kjer je dokazano tveganje okužbe.
2.11.2022
Ministrstvo za zdravje je v javno obravnavo podalo predlog nacionalne strategije za obvladovanje demence do leta 2030, ki predvideva zgodnje odkrivanje bolezni, ustrezno obravnavo in zdravljenje ter vzpostavitev usklajene podpore svojcem.
1.11.2022
Začetek novembra, meseca ozaveščanja o zasvojenosti in njenem preprečevanju, je priložnost za pogovor o posledicah zasvojenosti, spodbujanje k dialogu in reševanju problemov.
1.11.2022
Začenja se Movember, mesec, namenjen zdravju moških in boleznim, ki jih najbolj ogrožajo. Med njimi je tudi rak prostate, za katerim na leto pri nas zboli okoli 1600 moških, okoli 400 jih tudi umre.
26.10.2022
Število urologov se je v 20 letih podvojilo, vendar bi se moralo še enkrat, da bi se lahko primerjali z drugimi državami. Čakalna doba za obisk urologa traja med 3 meseci in 2 letoma.
20.9.2022
Klinični inštitut za medicinsko genetiko ljubljanskega UKC-ja je predstavil dva strokovna dosežka. Njihovim raziskovalcem je namreč prvim v svetovnem merilu uspelo na novo odkriti in objaviti dva gena za človeške bolezni.
15.9.2022
Ob svetovnem dnevu limfoma v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo opozarjajo na pomen celostne oskrbe bolnikov s krvnimi raki.
4.8.2022
Triletni Urban iz Ljubljane, najmlajši bolnik na svetu z nevrorazvojno motnjo sindroma CTNNB1, je prvič spoznal nekoga, ki ima enak sindrom kot on. Gre za enojajčna dvojčka Seppa in Paola iz Belgije. Tudi njuni starši zbirajo denar za razvoj zdravila.
26.5.2022
Nacionalni institut za javno zdravje (NIJZ) je pripravil navodila za tiste, ki so se okužili z virusom opičjih koz in se zdravijo doma, pa tudi za tesne stike okuženih.
17.5.2022
Zgodnje odkrivanje kožnega raka je bistveno za uspešno zdravljenje. Pri začetnih oblikah je petletno preživetje 90-odstotno, pri poznejših pa je smrtnost zelo visoka.
8.5.2022
Rak jajčnikov spada med bolj nevarne, ker se ga težje odkrije. Združenje Europa Donna Slovenija opozarja ravno na pomen zgodnjega odkrivanja in s tem povezanih rednih pregledov pri ginekologu. Pomemben dejavnik je tudi zdrav življenjski slog.
Neveljaven email naslov