Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Mineva 60 let, odkar so tržaški Slovenci slovesno vstopili v nov kulturni dom, ki so si ga po vojni izborili v zameno za požgani Narodni dom v središču mesta.
Renesančni dvignjen prehod, ki povezuje firenško galerijo Uffizi z nekdanjo rezidenco Medičejcev, je znova odprt za javnost. Vasarijev hodnik, ki je bil zaprt od leta 2016, bo odprt za skupine do 25 ljudi. Vstopnice je treba rezervirati vnaprej.
Odkritje nove bazilike v Ogleju razkriva povezave med rimsko Akvilejo in arhitekturo vzhodnorimskega cesarstva v času cesarja Justinijana I. Bazilika je prva obsežna stavba, ki je bila v mestu odkrita v desetletjih intenzivnih arheoloških raziskav.
Slovenski šolski muzej že desetletja ohranja gradivo, ki je v trenutku uporabe najširše prisotno med šolajočimi, a s časovno distanco postane pomemben spomin določenega obdobja. Z bogato in interaktivno razstavo vstopimo v svet vedoželjnežev pred nami.
V javno obravnavo je prišel osnutek novega zakona o varovanju kulturne dediščine, ki bo po besedah ministrstva za kulturo zagotavljal sodobnejši okvir za ohranjanje dediščine na temeljih digitalizacije, trajnostnosti in ureditve muzejske dejavnosti.
Leta 1952 so izšle tri razglednice s podobo belobradega dedka s kučmo na glavi in kožuhom, kakor si še danes predstavljamo Dedka Mraza. Zamislil si ga je Maksim Gaspari in ustvaril podobo, ki jo še danes povezujemo z decembrskim dobrim možem.
Pri dražbeni hiši Sotheby’s so predmet opisali kot "najstarejšo kamnito ploščo na svetu, v katero so vklesane Božje zapovedi". Nekateri strokovnjaki dvomijo o poreklu in avtentičnosti artefakta, a je bil na dražbi vseeno prodan za 5 milijonov dolarjev.
Na lokaciji prihodnjega NUK-a lahko vidite ostanke imenitnejših stavb Emone četrtega stoletja. To je ena od poant predstavitve arheoloških izkopavanj, ki potekajo na tem mestu.
V prostorih Mestne občine Maribor je na ogled razstava, na kateri avtor Rok Kajzer predstavlja prvi mariborski denar v slovenščini. Gre za t. i. pfeiferčke, ki jih je leta 1919 izdal okrajni komisar Vilko Pfeifer.
Italijanska vlada je podpisala odlok o nakupu vile Verdi, ki jo je Giuseppe Verdi dal zgraditi v vasi Sant'Agata na severu države. Prav v tej hiši, v kateri je živel od leta 1851 do smrti v letu 1901, je zložil slavni operi Trubadur in Traviata.
Karizma, človeška dostopnost in široko znanje je nekaj, s čimer umetnostni zgodovinar Nace Šumi ni nagovarjal le svojih študentov, ampak tudi gledalce pred sprejemniki. Kot reden gost in avtor oddaj je znal kulturno dediščino približati kot nihče drug.
V Mestnem muzeju Ljubljana bo prihodnje razstavno leto predvsem v znamenju dveh obletnic – spomin na konec druge svetovne vojne bo ponudil možnost prikaza vojnega časa v mestu, stoletnica rojstva Mikija Mustra pa vpogled v izjemen striparski opus.
Vstop žensk v šolstvo so takratni "misleci" nekako sramežljivo opravičevali z razmišljanji, da je poklic učiteljice v bistvu neko "naravno nadaljevanje ženske skrbi za dom, moža in otroke", in torej s tega vidika upravičen.
Po obsežni obnovi je v Rimu za obiskovalce vrata odprl novi del Zlate hiše, obsežne podzemne strukture, ki jo je dal zgraditi cesar Neron. Z obnovitvenimi deli so dva tisoč let stari objekt zaščitili pred zamakanjem.
Splošni šolski red je bil napisan za nemške normalne, glavne in trivialne šole, a oblastniki so, ko se je prvič v monarhiji uvajalo državno osnovno šolstvo, hitro spoznali, da z nemščino v slovenskih deželah v šolah preprosto ne bo šlo.
V Zvezi društev generala Maistra in Občini Trebnje so presenečeni nad odločitvijo ministrstva za kulturo, s katero je zasebnemu investitorju izdalo soglasje za rušenje hiše mame generala Rudolfa Maistra v Trebnjem.
Ob 80. obletnici Partizanske bolnice Franja je izšel nov zbornik o tem spomeniku, ki ga je leta 2023 poškodovala ujma.
V spirali časa: Notranjska v pozni bronasti in starejši železni dobi je naslov pregledne razstave, ki prek arheoloških najdb in slikovnega gradiva prinaša vpogled v čas, ko se je prebivalstvo med Snežnikom, Nanosom in Slivnico znatno povečalo.
Zveza zgodovinskih društev Slovenije je podelila osrednje stanovske nagrade v zgodovinopisju za leti 2022 in 2023. Nagrado klio za najboljšo študijo s področja zgodovinopisja so za Užaljeno maščevanje prejeli Oto Luthar, Marta Verginella in Urška Strle.
V Italiji so praznični decembrski dnevi povezani z marsičim, v prvi vrsti morda z dobrotami, kot je paneton, a tudi s posebej razkošno zasnovanimi jaslicami. Najslavnejše so verjetno tiste iz Neaplja, kjer že stoletja gojijo posebno tradicijo.
Neveljaven email naslov