Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Britanski muzej je prejel eno najbogatejših zbirk kitajske keramike na svetu, vredno eno milijardo funtov (1,2 milijarde evrov), kar je verjetno najvrednejša donacija umetnosti, ki jo je kadar koli prejel muzej v Veliki Britaniji.
V Beogradu so kljub nasprotovanju številnih tamkajšnjih prebivalcev začeli rušiti enega od simbolov nekdanje skupne države, hotel Jugoslavija. Na njegovem mestu bodo zgradili nov stanovanjsko-poslovni kompleks z luksuznim hotelom.
Po obsežnem požaru, ki je leta 2019 zajel Notre-Dame, se je z donacijami za obnovo nabrala skoraj milijarda evrov. Po obnovitvenih delih, ki se bližajo koncu, je tako ostalo 140 milijonov evrov, ki jih bodo shranili za prihodnja restavratorska dela.
Po selitvi konec oktobra so danes uradno odprli nove prostore Arhiva RS, ki je prej deloval v utesnjenih prostorih Gruberjeve palače in tudi na drugih lokacijah.
Na gradu Turjak, ki ga sicer po delih obnavljajo že vse od osamosvojitve, so se po skoraj dveh desetletjih začela obnovitvena dela. Za izvajalca je bila izbrana Lesnina MG Oprema, ni pa še dogovora o tem, kdo bo upravljal grad, ko bo obnova končana.
Svetinje in črepinje je naslov razstave Gorenjskega muzeja, na kateri se predstavljajo arheološke najdbe s Tomšičeve ulice v Kranju. Na ogled so postavljene najdbe iz vseh obdobij od prazgodovine do sedanjosti.
Ljubljana gosti konferenco Lige zgodovinskih mest, ki združuje 129 mest, bogatih s kulturno dediščino. Mednarodna konferenca prinaša izmenjavo znanj o prenovi zgodovinskih središč, poudarek konference pa bo na trajnostni mobilnosti.
Nove analize sicer zelo malo ohranjenega DNK-ja žrtev v Pompejih, za katere je bil leta 79 usoden izbruh Vezuva, v nekaj do zdaj znanih primerih izpodbijajo dolgoletne domneve o njihovih družinskih razmerjih in identiteti.
Mestni svet Mestne občine Murska Sobota je na izredni seji soglasno zavrnil predlog za dodatno zadolževanje občine za 175.000 evrov za poslovanje RIS-a Dvorec Rakičan v letu 2024. Za župana Damjana Anželja je odločitev pričakovana.
Murkovo nagrado za življenjsko delo Slovensko etnološko društvo letos namenja kustosinji Gorenjskega muzeja Tatjani Dolžan Eržen. Murkovo priznanje prejme Barbara Ivančič Kutin, listino pa Robert Kužnik in Tomaž Kočar.
Tutankamonova zlata smrtna maska je eden najprepoznavnejših artefaktov v zgodovini: meri dobrih 50 centimetrov, okrašena je z mozaikom dragocenih kamnov in zlato brado, ki se je enkrat že odlomila. A izkazalo se je, da o maski morda vseeno ne vemo vsega.
Ministrica za kulturo si je med delovnim obiskom v Beli krajini ogledala, kako poteka prenova Kulturnega doma Črnomelj, ki jo izvaja ministrstvo, in prenova črnomaljskega gradu, za katero pa je ministrstvo zagotovilo dve tretjini sredstev.
V nedavnem izraelskem zračnem napadu je bila močno poškodovana lokacija le nekaj metrov od območja Unescove svetovne dediščine, na katerem so več kot dve tisočletji stari rimski templji, ki sodijo med najboljše primere rimske arhitekture na svetu.
Leta 2019 je obsežen požar uničil zvonik, streho, uro in del kamnitega oboka znamenite pariške katedrale Notre-Dame. Zdaj so prvič po požaru znova zazveneli zvonovi te cerkve, ki je nedvomno ena najznamenitejših na svetu.
Gradbene priprave na lokaciji, kjer bo zrasel kompleks Emonika, so arheologom omogočile izkopavanja območja, kjer je v času antične Emone ležalo severno pokopališče. V izkopavanjih so našli 183 grobov, poleg tega pa tudi nov odsek rimske ceste.
V Uršnji luknji, kraški jami pri Šembíjah, so našli kosti jamskih živali in sledi domovanja neandertalca. Gre za ostanke, stare do 170 tisoč let, odkritja pa spadajo med najstarejša na naših tleh.
Na dražbo gre ogrlica iz diamantov, ki so bili, tako vsaj sklepajo zgodovinarji, v samem srcu draguljarskega škandala, ki je pripomogel k padcu Marije Antoanete.
Zadnji Leninov muzej v Evropi, ki stoji na Finskem, bodo zaprli v nedeljo. Po prenovi ga bodo preimenovali v muzej Nootti, posvečen pa bo zgodovini odnosov med Finsko in njeno vzhodno sosedo.
V Pokrajinskem muzeju Kočevje so odprli razstavo o Tekstilani, prvi večji tekstilni tovarni v Sloveniji. Razstava prikazuje njeno vlogo v industrializaciji in njen nezanemarljiv vpliv na lokalno skupnost.
Če poskušamo v splošnih umetnostnozgodovinskih pregledih izvedeti kaj o beneški umetnosti 17. stoletja, bomo verjetno razočarani, saj večinoma to obdobje v knjigah umanjka. Kot da se takrat nič ne bi zares dogajalo, pa vendar se je, in to marsikaj.
Neveljaven email naslov