Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Intervju - Arhiv

Kaj ko bi vsi na svetu ratificirali ustavo rastlin?

Intervju Kaj ko bi vsi na svetu ratificirali ustavo rastlin?

20.12.2024

Kako lahko ustvarimo nekaj, kar je hkrati lepo, trajnostno in skupnostno naravnano? To je eno od vprašanje, ki si jih zastavlja eden od pobudnikov iniciative EU-ja Novi Bauhaus, Alessandro Rancati, gost nedavnega festivala Rog dizajn dnevi.

Legende slovenskega filma in odra pred kamero:

Nova serija Protagonistke Legende slovenskega filma in odra pred kamero: "Stereotip, da so igralke dive, je skrajno nepošten"

19.12.2024

Ko igralke sedejo na maskerkin stol, se ta v hipu prelevi v njihovo spovednico, sta opazila filmska ustvarjalca Žiga Virc in Iza Strehar. Škoda se jima je zdelo, da bi vse anekdote in domislice, ki jih takrat nizajo, ostale v zaprtem mehurčku seta.

Na Češkem bi sodne tolmače nadomestili s tehničnimi napravami

Intervju z Alison Rodriguez Na Češkem bi sodne tolmače nadomestili s tehničnimi napravami

18.12.2024

Nekaj takega kot tolmačenje s pomočjo umetne inteligence v bistvu ne obstaja. V resnici gre za pretvorbo govora v besedilo, nato za strojni prevod in potem spet za pretvorbo besedila v govor," pojasnjuje Alison Rodriguez, predsednica zveze FIT.

Mirjana Karanović:

Film in TV Mirjana Karanović: "Skušam zbližati ljudi"

14.12.2024

Petrijin venec, Oče na službeni poti, Podzemlje, Grbavica, Dobra žena – ni pomembnejšega filma v zadnjih 40 letih, ki ga s svojo igro ni zaznamovala Mirjana Karanović. Zadnja leta je postala uspešna scenaristka in režiserka.

Leonardo Mouramateus: Zanima me, kako ljudje živijo ali v kakšnih razmerah bi lahko živeli bolje

Intervju Leonardo Mouramateus: Zanima me, kako ljudje živijo ali v kakšnih razmerah bi lahko živeli bolje

13.12.2024

"Obstaja veliko ljudi, ki naredijo veliko slabega, a ostanejo nekaznovani, medtem ko so številni, ki niso naredili nič slabega, kaznovani. Ta film je torej narejen skoraj na način, da prikaže, kako deluje svet."

Beloruska pesnica Valžina Mort:

Intervju Beloruska pesnica Valžina Mort: "Nikoli nisem želela pisati v jeziku avtoritete"

8.12.2024

"Zdaj ne morem v Belorusijo," o svojem življenju v izgnanstvu pove pesnica Valžina Mort. "Če ponovim za ruskim pesnikom Osipom Mandelštamom: nisem bila ustvarjena za zapor. Nisem junakinja. Boli me srce zaradi vseh beloruskih političnih zapornikov."

Nova slovenska srhljivka o ženskah na begu:

Pa tako lep dan je bil Nova slovenska srhljivka o ženskah na begu: "Niti slučajno ne bodo na pomoč klicale moškega"

6.12.2024

Perica Rai se je pred desetletjem filma Pa tako lep dan je bil lotil kot oboževalec grozljivk – a kmalu ugotovil, da mu seksualizirano nasilje, ki je pogosto del tega žanra, ni pisano na kožo. Obdržal je samo zgodbo o ženskah, ki se morajo rešiti same.

Moderna in sodobna umetnina od blizu:

Intervju Moderna in sodobna umetnina od blizu: "Naše delo je pravzaprav poskus upravljanja časa"

5.12.2024

Skoraj težko je verjeti, da se je kar 40 let po nastanku ohranila umetnina, ki jo je pred nedavnim umrli umetnik Raša Todosijević izdelal iz kruha. Pa vendar se je, in zasluge za tako dobro stanje dela je treba pripisati preventivni zaščiti.

Intervju "Za Kazahstance bi bilo bolje, da bi se vrnili k tradiciji življenja v jurtah"

1.12.2024

Njen stari oče je živel v jurti, kot tudi njegov oče in oče očeta … Jedli so za naš okus neznosno slan kot v kamen zbit sir, ki je reševal življenja internirank v delavskih taboriščih. Živeli in delovali so v sozvočju z naravo.

Nagrada Igorja Zabela "V ZDA so tedaj rekli ne, to ni naš problem. Deset let pozneje je tema še kako tudi njihov problem."

30.11.2024

"Kulturo preprosto potrebujemo za preživetje, za samorefleksijo, za razmisleke o prihodnosti. Zato verjamem, da je to notranja potreba, enako pomembna kot osnovne fizične potrebe," je prepričana madžarska kritičarka in kuratorka Edit András.

Bálint Szimler:

Zmagovalni film festivala Liffe Bálint Szimler: "Če nas v šoli učijo samo ubogljivosti, bomo zrasli v upogljive ljudi"

25.11.2024

Na Liffu je letos glavno nagrado prejel madžarski režiser Bálint Szimler, ki v Črni piki podaja obsodbo reakcionarnega osnovnošolskega sistema. Ta otroško individualnost še vedno zatira na enako avtoritativen način kot pred tridesetimi leti, ugotavlja.

Bogdan Mureșanu:

Liffe Bogdan Mureșanu: "V revoluciji je vedno tudi element erotičnega"

23.11.2024

"Če se kdo jezi, ker omenjam erotiko in revolucijo v isti sapi, lahko potrdim, da je to dvoje vedno prepleteno," pravi Bogdan Mureșanu, ki je posnel ambiciozen, humoren film o romunski revoluciji leta 1989. "Revolucija je doseganje zgodovinskega orgazma."

Nina Šenk "Res je bil prijeten občutek, da sem lahko spremljala tisoč ljudi, kako poslušajo mojo glasbo"

22.11.2024

Na začetku leta so za prejemnico skladateljske nagrade Erste Bank za leto 2024 izbrali slovensko skladateljico Nino Šenk, v tem mesecu pa ji zato z izvedbami štirih del posebno mesto namenjajo na festivalu Wien Modern.

Klara Kuk: Dom lahko najdeš tudi v ljudeh, ki morda celo niso lastna družina

Intervju Klara Kuk: Dom lahko najdeš tudi v ljudeh, ki morda celo niso lastna družina

21.11.2024

"Vloge, ki sem jih doslej odigrala, so bile raznolike: 12 vlog v 4 letih je bilo zelo različnih, bili so različni režiserji in različni pristopi. Tudi v najnovejših predstavah imam zelo različni vlogi, za katerima sta popolnoma različna principa dela."

Liffe "Koncept alfa samca se mi zdi za naš čas popolnoma zastarel in neuporaben"

20.11.2024

Na festivalu Liffe gostuje Alfa, nizozemski film, ki je nastal v manjšinski slovenski koprodukciji. V tej drami o zasneženih strminah in ledenih družinskih odnosih v vlogi švicarskih Alp gledamo večinoma slovensko visokogorje.

Marina Abramović pri Marcelu "Bila sem kot prva ženska na Luni. V Beogradu tega ni bilo."

4.11.2024

Ko je Marina Abramović leta 1974 izvajala Ritem 0, se je zavedala nevarnosti performansa, s katerim je pisala zgodovino. Imela je 23 let in pripravljena je bila umreti za svojo umetnost. "Zdaj ne več," pravi.

Intervju "V 17. stoletju so slike kupovali vsi, od trgovca z usnjem pa vse do visokega plemstva"

1.11.2024

Če poskušamo v splošnih umetnostnozgodovinskih pregledih izvedeti kaj o beneški umetnosti 17. stoletja, bomo verjetno razočarani, saj večinoma to obdobje v knjigah umanjka. Kot da se takrat nič ne bi zares dogajalo, pa vendar se je, in to marsikaj.

Ema Kugler:

Festival slovenskega filma Ema Kugler: "Nisem mogla drugače, kot da sem staroverstvo malo posvojila, kot potepuškega mačka"

25.10.2024

Multidisciplinarna umetnica Ema Kugler, ki slovi po svojih evokativnih, nenarativnih filmih, je prva, ki se je pripravljena strinjati, da je film Nekoč v Posočju "popolnoma nekaj drugega" od njenega siceršnjega filmskega ustvarjanja.

Maja Doroteja Prelog:

Intervju Maja Doroteja Prelog: "Čutila sem, da mi bo film pomagal, ne glede na to, kako sem trpela"

23.10.2024

V resnici najbrž nikogar ne bi presenetila vest, da je Festival slovenskega filma odprl dokumentarec o kolesarstvu. No, Cent'anni ni zgodba o podvigih Rogliča in Pogačarja, ampak eden najbolj unikatnih dokumentarcev v zgodovini samostojne države.

Simon Popek:

Liffe Simon Popek: "Filmski festival je marsikje korektiv tega, kar se v multipleksih dogaja vse leto"

22.10.2024

"Težko je ustreči vsem, treba je pač zavzeti neko svojo držo in jo braniti s čim manj nakladanja," meni programski direktor Liffa Simon Popek glede tega, da so filmski festivali vse pogosteje (tudi) politične platforme.

Stran 1 od 29
Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov