Vlada je ta teden potrdila predlog zakona o nepremičninah, po katerem naj bi v državno blagajno priteklo med 390 in 395 milijonov evrov. Po besedah finančnega ministra Uroša Čuferja bo približno polovica tega iztržka šla občinam, polovica pa proračunu, ki bo za okoli 15 milijonov evrov manjši, kot je bilo sprva predvideno.
Zakon je sprožil veliko nasprotovanja. Poleg opozicije mu nasprotujejo tudi Gospodarska in Obrtna zbornica, številne civilnodružbene skupine ter agrarne in verske skupnosti. Civilna družba za pravično Slovenijo in Slovenska kmečka zveza sta omenjali tudi možnost državljanske nepokorščine. Gurs je sicer v ponedeljek objavil popravljene vrednosti nepremičnin. Državljani in državljanke so lahko poiskali vrednost svojih nepremičnin, a kaj ko je bila spletna stran zaradi preobremenjenosti (večkrat) nedostopna.
#gurs povzroča Sloveniji milijonsko škodo, ko pol države troši delovni čas na njihovem diletantskem portalu.
— Matjaž Trontelj (@mattront) October 15, 2013
F5 F5 ... F5 in nič! #gurs #nepremicnine
— kao Alenka Bratušek (@AlenkaBratusek) October 14, 2013
Odsvetovanje državne sekretarke
Vlada se je hkrati še odločila, da bo stopnja za rezidenčne stanovanjske nepremičnine ostala pri 0,15 odstotka, za nerezidenčne 0,50 odstotka. Davčna osnova, ta bo začela veljati po prehodnem obdobju enega leta, za stanovanjske nepremičnine bo namesto 80 znašala 85 odstotkov vrednosti, ki jo bo v svojih evidencah zavedel Gurs, za preostale nepremičnine pa 100 odstotkov ocenjene vrednosti. Za nerezidenčna stanovanja v veljavi ostaja višja davčna stopnja, k čemur je vlado napeljala predvsem široka podpora takemu ukrepu, je pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za finance, Mateja Vraničar. Pri tem je odsvetovala selitve samo zaradi davčne obremenitve, kar se je nanašalo na zelo verjetne scenarije prijavljanja novih stalnih bivališč po morebitni uvedbi davka.
Tale hiša predsednice slovenjgraškega okrožnega sodišča je vredna 51.000 evrov, pokaže izpis iz GURS-a. Ne čudite... http://t.co/tO3SaOXVzn
— odljudizaljudi (@odljudizaljudi) October 18, 2013
Manjše breme za socialno šibke
Popravljena različica predloga zakona po novem vsebuje tudi korektiv za socialno najšibkejše, ki bodo upravičeni do 50-odstotnega znižanja davka, je povedala Vraničarjeva. Tudi za invalide je predvideno znižanje davčne obveznosti za 30 odstotkov. Vsak posameznik bo lahko zaprosil tudi za obročno odplačevanje, če bo ustrezal kriterijem za socialno šibke skupine. Vpeljana je tudi možnost konverzije davka, in sicer se bo namesto plačila davčni dolg lahko vpisal na dolžnikovo nepremičnino. Davek pa bo nato plačan ob prodaji ali zamenjavi lastništva, je bilo pojasnjeno po seji vlade.
Kako točno postaneš socialno šibek lastnik nepremičnine?
— Osa Pika (@janikabob) October 17, 2013
Kako pravico ima država, da obdavči nepremičnine državljanov, za katere so celo življenje delali in garali? #davek #ropanje
— Dominik Štrakl (@DominikStrakl) October 18, 2013
Sakralni objekti oproščeni davka
Iz obdavčitve so izvzeti kulturni spomeniki, gasilski domovi in sakralni objekti v najožjem pomenu besede, se pravi tisti, ki se uporabljajo le za bogoslužje. Za to so se odločili, ker bi bili edina država v Evropi, ki bi obdavčila takšne objekte, je pojasnil Čufer. Davka bodo oproščeni tudi neplodna zemljišča ter varovalni gozdovi in gozdni rezervati. "Najprej je treba povedati, da bo Cerkev obdavčena popolnoma enako kot vsi drugi. Je pa res, da bi bili pri sakralnih objektih unikum v Evropi in zato je bila odločitev takšna, kot je bila. Jaz ne bom rekla, da je zakon pripravljen površno, treba je pa vedeti, da je to zelo zelo zahteven zakon, zato je mogoče tudi priprava trajala nekaj dlje," je v pogovoru s Slavkom Bobovnikom v Odmevih dejala predsednica vlade Alenka Bratušek.
Uspelo nam je: gasilski domovi neobdavčeni. Na pomoč! Uspelo nam je: sakralni objekti neobdavčeni. Aleluja!
— Jožef Horvat (@jozefhorvat) October 17, 2013
Sakralni objekt v vsako hišo ali stanovanje!!!
— Alan Orlic (@AlanOrlic) October 17, 2013
Glede na to, da je večina krščanskih cerkva že kulturnih spomenikov, je potemtakem besedna zveza "sakralni objekti" mišljena za vse ostale?
— Bolfenk Bolfenk (@bolfenk1) October 17, 2013
Bolj ali manj nespremenjene stopnje za ...
Za poslovne in industrijske nepremičnine ostaja v veljavi predvidena stopnja 0,75 odstotka, za kmetijske stavbe 0,30 odstotka, za druge stavbe (npr. javne stavbe) pa 0,50 odstotka. Tudi stopnja za kmetijska zemljišča ostaja 0,15 odstotka (z omejitvijo za leto 2014 do 25 evrov na hektar), za gozdna zemljišča 0,07 odstotka (z omejitvijo za leto 2014 do 10 evrov na hektar), za zemljišča za poslovno in industrijsko rabo 0,75 odstotka, za zemljišča za energetsko rabo 0,40 odstotka in za druga zemljišča, torej stavbna zemljišča, zemljišča za gradnjo stavb in podobno, pa 0,50 odstotka.
Davek na nepremičnine...bolj tombola kot davek, naenkrat izpade da jih večina ne pade not..
— ZlatkoS (@sZlatko) October 17, 2013
Reši nas lahko samo še molitev, izobrazba nič več:((((( #nepremičnine
— Alenka S (@lenci53) October 17, 2013
Cerkev ima gradove pa ne bo plačala davka na nepremičnine. Revež bo pa kupil kombi z 115 cm nad osjo, pa bo plačal dražjo vinjeto. Enakost.
— dnevnadozaivana (@ivan_dnevno) October 17, 2013
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje