Napad na izraelski tank v Rafi, ki ga je izvedel Hamas. Foto: Reuters
Napad na izraelski tank v Rafi, ki ga je izvedel Hamas. Foto: Reuters

Po pozivu k začasni evakuaciji delov mesta Han Junis, vključno s humanitarnim območjem Al Mavasi, je območje na jugu Gaze zapustilo več tisoč Palestincev, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi, ki ga upravlja islamistično gibanje hamas, je bilo ubitih 70 ljudi, več kot 200 pa je bilo ranjenih.

Izraelske sile so tik pred sprožitvijo novih napadov Palestince pozvale, naj se umaknejo z vzhodnih obronkov Han Junisa, saj da gre za območje, kjer so zaznali povečane aktivnosti Hamasa. Ta je napade ostro obsodil ter mednarodno skupnost in ZN pozval, naj nemudoma posredujejo in ustavijo pobijanje Palestincev.

Civilisti tokrat niti niso imeli možnosti slediti ukazom za umik proti Al Mavasiju. To t. i. humanitarno območje ob sredozemski obali je bilo 13. julija prizorišče enega najhujših izraelskih napadov, v katerem je bilo ubitih 90 ljudi, še 300 pa je bilo ranjenih, zaradi česar so se nekateri raje odpravili proti Han Junisu. Na tem območju je po ocenah civilne zaščite okoli 400.000 ljudi.

Kitajski zunanji minister Vang Ji. Foto: Reuters
Kitajski zunanji minister Vang Ji. Foto: Reuters

Pekinčko deklaracijo o začasni vladi naj bi podpisalo 14 palestinskih gibanj

Kitajski zunanji minister Vang Ji, ki je v Pekingu gostil predstavnike palestinskih gibanj, je sporočil, da se ta strinjajo glede oblikovanja začasne vlade narodne sprave po koncu vojne v Gazi.

Dogovor naj bi s podpisom pekinške deklaracije potrdilo 14 palestinskih gibanj, med katerimi sta tudi rivalski gibanji Hamas in Fatah.

Vang je danes ob koncu večdnevnega srečanja s predstavniki palestinskih gibanj pozdravil dogovor o oblikovanju začasne vlade narodne sprave, ki naj bi po koncu vojne prevzela oblast v Gazi.

Podpis dogovora je potrdil tudi visoki predstavnik gibanja Hamas Musa Abu Marzuk, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Danes podpisujemo sporazum o narodni enotnosti. Zavzemamo se za narodno enotnost in k temu pozivamo tudi druge," je dejal.

"Sprava je notranjepolitično vprašanje za različna palestinska gibanja, vendar je ni mogoče doseči brez podpore mednarodne skupnosti," je še dejal Vang. Dodal je, da Kitajska "želi igrati konstruktivno vlogo pri zagotavljanju miru in stabilnosti na Bližnjem vzhodu".

Visoki predstavnik Hamasa Husam Badran je pohvalil Kitajsko za njena prizadevanja. "Ta izjava prihaja v pomembnem času, saj se naši ljudje soočajo z genocidno vojno, zlasti na območju Gaze," je navedel Badran. Dodal je, da je sporazum "dodaten pozitiven korak k doseganju palestinske narodne enotnosti".

Badran je dejal, da bo vlada narodne enotnosti upravljala območje v Gazi in na Zahodnem bregu, nadzorovala obnovo in pripravila pogoje za volitve. To je bilo stališče Hamasa, ki ga je predlagal že od prvih tednov spopadov.

"To ustvarja mogočno oviro proti vsem regionalnim in mednarodnim posegom, ki so nasprotju z interesi našega ljudstva pri upravljanju Palestine po vojni," je dejal Badran.

Na pogovorih tako Hamas kot Fatah

Vang je minuli konec tedna gostil srečanje predstavnikov palestinskih gibanj, v Pekingu pa so že pred začetkom večdnevnih pogovorov poudarili, da si Kitajska prizadeva za uresničitev cilja notranje sprave v Palestini ter da želi zagotoviti platformo in ustvariti priložnosti za reševanje palestinskega vprašanja.

Kitajska, ki si tradicionalno prizadeva za rešitev palestinskega vprašanja in podpira ustanovitev neodvisne palestinske države, je srečanje predstavnikov palestinskih skupin gostila že v aprilu. Še eno srečanje je bilo načrtovano za junij, vendar so ga nato preložili.

Tudi nazadnje sta sodelovala tako Fatah kot Hamas, največji palestinski organizaciji in veliki nasprotnici. Med skupinama že več let potekajo pogovori o spravi, ki pa do zdaj niso prinesli pravega napredka. Na zadnjih palestinskih parlamentarnih volitvah leta 2006 je zmagal Hamas in leto pozneje s silo prevzel nadzor nad območjem Gaze, od koder so izgnali pripadnike gibanja Fatah. Ta medtem še vedno vodi palestinsko upravo na Zahodnem bregu.