V petek je Agrokor podpisal pogodbo za prodajo 53,12-odstotnega deleža Mercatorja s konzorcijem 12 delničarjev. Z Agrokorja so sporočili, da bo z realizacijo pogodbe nastala družba, ki bo letno skupno ustvarjala sedem milijard letnih prihodkov in zaposlovala 60 tisoč ljudi.
Za 53,12-odstotni delež bo Agrokor odštel 240 milijonov evrov, kar pomeni 120 evrov na delnico. Kot so še zatrdili v Agrokorjevem uradu za odnose z javnostjo, bosta združeni podjetji kupcem ponudili širši asortiman izdelkov ter najboljše cene.
Zdaj vem, koliko stane #nacionalni #interes. To, da "smo" imeli eno leto dlje #Mercator v lasti, bo vsak Slovenec plačal 200 evrov.
— Igor Lipovšek (@vrssevnik) June 14, 2013
Agrokor naj bi prevzel tudi milijardni dolg
Toda prodaja bo uspešna šele, ko bo Agrokor pridobil dovoljenja vseh varuhov konkurence na Balkanu in agencije za trg vrednostnih papirjev. Pivovarna Laško je članica konzorcija družb, ki so v preteklih mesecih izvajale postopke za odprodajo 53-odstotnega deleža Mercatorja Agrokorju. Soglasje k prodaji delnic Mercatorja sta morala dati še Pivovarna Union, ki je 12,33-odstotna lastnica Mercatorja, in Radenska, ki ima 2,57 odstotka delnic trgovske družbe. Skupina Laško je s tem zaslužila dobrih 105 milijonov evrov, v tem znesku pa se bo potem razdolžila. Agrokor naj bi hkrati prevzel 1,1 milijarde evrov Mercatorjevega dolga, vendar bi zato dobil tudi vse Mercatorjeve nepremičnine, ki so vredne več sto milijonov evrov.
Prvi je Mercator pod mizo Šrotu in Bavčarju prodal JJ. Danes ga prodajajo državne firme, po "lepem" se zgledujejo. Škoda, jaz sem proti.
— Jernej Štromajer (@JernejStromajer) June 14, 2013
Namesto, da bi uredili stabilno lastniško strukturo, smo ga prodali tujcu, ki bo zagotovo prepoznal slovenski javni interes. #mercator
— Tin Kampl (@TinKampl) June 14, 2013
Grahek: Največ bodo pridobile banke
Samostojni svetovalec Andraž Grahek v teh dneh še ne pričakuje podpisa pogodbe zaradi čisto tehničnih razlogov. Če bo Mercator na koncu vendarle prodan, bodo od tega imele največ koristi banke. Pri morebitni izdaji delnic pa bodo največ izgubili zdajšnji lastniki, meni Grahek.
#Mercator nam bo zgleda šel, ampak s tem smo naše #pivo rešli, kar pa zelo pozdravljam. ;) #Slovenija
— Blaž V. (@BlazVampl) June 14, 2013
Malikovalci nacionalnega interesa so me rahlo razocarali. Prodaja se Mercator pa taksna tisina! Kje je protest, kje komentarji & clanki?!
— Ursic Domen (@ursicdomen) June 14, 2013
Glede na konkurenco in krizo, bi šel Mercator prav lahko "po gobe". In zdaj bodo za to krivi Hrvati.
— Andrej Kern (@AndrejKern) June 14, 2013
Vstop v EU podpira le četrtina Islandcev
Val navdušenja pa je bilo na Twitterju zaslediti ob novici, da Islandije ne zanima več pridružitev k 27 državam EU-ja. Na novinarski konferenci z evropskim komisarjem za širitev Štefanom Fülejem je novi islandski zunanji minister Gunnar Bragi Sveinsson dejal, da je v Bruselj prišel samo zato, da komisijo obvesti o odločitvi islandske vlade in ustavi pristopna pogajanja. Razkril je željo, da bi Islandija odnos z Evropo okrepila na drugačne načine. Pogajanja z EU-jem so se sicer začela že leta 2010, predvsem zaradi želje, da bi članstvo v EU-ju Islandiji dalo večjo gospodarsko varnost zaradi bančne krize leta 2008. Po najnovejših podatkih naj bi vstop Islandije v EU podpirala le še četrtina Islandcev.
Islandci nočejo z nami v kotel. Pametni. #adijo
— Jelena Aleksić (@JelenaJal) June 14, 2013
Islandija samovoljno prekinila postopek o vstopu Islandije v EU. To je dobro ogledalo trenutnega stanja v EU.
— Andrej Arh (@AndrejArh) June 14, 2013
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje