Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Nedelja, 26. jul. 2020

Ars • Ned, 26. jul.

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe raznolikih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Na programu Ars vas v novi dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Osrednja jutranja informativna oddaja Jutranja kronika prinaša analizo najaktualnejšega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

V Oddaji Musica Sacra, ki jo pripravlja Polona Gantar, vas ob godu sv. Jakoba vabimo k poslušanju enega samega glasbenega dela; to bo Missa Sancti Jacobi skladatelja Damijana Močnika. Glasbeni izraz skladatelja je sodoben – v kompoziciji uporabi poliritmiko in politonalnost, hkrati modalne lestvice, imitacijske in kanonske tehnike, značilne za pretekla stoletja; eno in drugo prispeva k pestrosti zvočnih barv. A kot je zapisal glasbeni kritik Burkhard Kinzler v reviji Glasba in cerkev, zaradi ekonomične uporabe glasbenega materiala Maša v čast sv. Jakobu ostane razumljiva poslušalcem in z njimi tudi komunicira.

V oddaji Evroradijski koncert je Marko Šetinc izbral posnetek koncerta Simfoničnega orkestra Nacionalnega poljskega radia in pianistke Plamene Mangove, ki sta pod dirigentskim vodstvom Lawrencea Fosterja nastopila 12. januarja v Koncertni dvorani Simfoničnega orkestra Nacionalnega poljskega radia v Katovicah. Na sporedu koncerta so bili dve simfoniji Roberta Schumanna: Simfonija št. 1 v B-duru, op. 38, in Simfonija št. 2 v C-duru, op. 61, ter Koncert za klavir in orkester št. 1 v Es-duru Franza Liszta.

V oddaji Nedeljsko operno popoldne vas ob 110. obletnici rojstva Antona Dermote vabimo, da prisluhnete osmi iz cikla devetih oddaj o svetovno znanem tenoristu in nekdanjem prvaku Dunajske državne opere.

Oddaja Musica noster amor, ki jo pripravlja Mihael Kozjek, bo tokrat v znamenju štirih vojnih skladb, ki jih je Simfonični orkester Bolgarskega nacionalnega radia pod vodstvom Marka Kadina izvedel 29. novembra lani v dvorani Bolgarija v Sofiji. Slišali boste lahko Bitko pri Možajsku – Veliko vojno simfonijo, op. 15 Karola Kurpinskega, Wellingtonovo zmago ali bitko pri Vitorii, op. 91 Ludwiga van Beethovna, heroično uverturo Dnevi na reki Dravi 1945 Bojana Ikonomova in Uverturo 1812 Petra Iljiča Čajkovskega.

Anamarija Štukelj Cusma oddajo Obiski kraljice namenja izvedbam madžarskega organista Lászla Fassanga in njegove žene, violončelistke Ditte Rohmann, s katero sta za založbo Hungaroton posnela glasbo Johanna Sebastiana Bacha. Skladateljevi sonati v A-duru in v E-duru, izvirno napisani za violino in čembalo, sta skupaj priredila za zasedbo petstrunskega violončela in orgel.

V Oddaji Glasbeni portret, ki jo je pripravila Katarina Radaljac, bo v ospredju danski skladatelj, dirigent, violinist in organist Niels Wilhelm Gade. Že za življenja je užival velik ugled in mednarodno slavo. V poznem 19. stoletju je bil vodilna glasbena osebnost v Kobenhavnu ter cenjen profesor.

Na programu Ars vas v novi dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Interpretacija pesmi ali lirskega zapisa domačih ali tujih književnih ustvarjalcev.

Na programu Ars vas v novi dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Društvo prijateljev poti svetega Jakoba v Sloveniji letos praznuje 20 let delovanja. Srce in duša društva sta zakonca Marjeta in Metodij Rigler. V oddaji Sledi večnosti skupaj s prekaljenim romarjem Petrom Štrbenkom predstavljajo slovenski camino. Pravijo, da Jakobovo pot po Sloveniji prehodi vse več pohodnikov, in tudi številni so se odpravili po njenih poteh to pomlad, saj jim je pandemija novega koronavirusa preprečila romanje po španski Jakobovi poti do Compostele.

Glasbeni izraz skladatelja je sodoben – v kompoziciji uporabi poliritmiko in politonalnost, hkrati modalne lestvice, imitacijske in kanonske tehnike, značilne za pretekla stoletja; eno in drugo prispeva k pestrosti zvočnih barv. A kot je zapisal glasbeni kritik Burkhard Kinzler v reviji Glasba in cerkev, zaradi ekonomične uporabe glasbenega materiala Maša v čast sv. Jakobu ostane razumljiva poslušalcem in z njimi tudi komunicira.
Delo bo zazvenelo v izvedbi tolkalca Henrika Stahlberga in Komornega zbora sv. Jakoba iz Stockholma pod vodstvom Garyja Gradna.

Iz župnijske cerkve svetega Martina na Kobilju v Prekmurju na 17. nedeljo med letom neposredno prenašamo sveto mašo, pri kateri bodo sodelovali tamkajšnji verniki. Mašuje župnik Lojze Ratnik, poje pa mešani cerkveni zbor pod vodstvom in ob orgelski spremljavi Stanka Antolina.

11:00
Poročila

V oddaji Evroradijski koncert bomo predvajali posnetek koncerta Simfoničnega orkestra Nacionalnega poljskega radia in pianistke Plamene Mangove, ki sta pod dirigentskim vodstvom Lawrencea Fosterja nastopila 12. januarja v Koncertni dvorani Simfoničnega orkestra Nacionalnega poljskega radia v Katovicah. Na sporedu koncerta so bili dve simfoniji Roberta Schumanna: Simfonija št. 1 v B-duru, op. 38, in Simfonija št. 2 v C-duru, op. 61, ter Koncert za klavir in orkester št. 1 v Es-duru Franza Liszta.

13:00
Poročila

Predvajamo skladbe raznolikih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

14:00
Poročila

Julijski niz Humoresk tega tedna z besedili Rada Murnika končujemo z enim njegovih zgodnejših del - satiričnim romanom Groga in drugi iz leta 1895. Pred 150 leti rojeni pisatelj je v njem parodiral slovensko prozo 19. stoletja: literarne zvrsti in smeri, motive in slog ... najsi bo nabreklo romantizirano vznesenost ali naturalistično zaupanje v dednostno teorijo.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:00
DIO: šport, vreme, promet

Oddaja bo tokrat v znamenju štirih vojnih skladb, ki jih je Simfonični orkester Bolgarskega nacionalnega radia pod vodstvom Marka Kadina izvedel devetindvajsetega novembra lani v dvorani Bolgarija v Sofiji. Slišali boste lahko Bitko pri Možajsku – Veliko vojno simfonijo, op. 15 Karola Kurpinskega, Wellingtonovo zmago ali bitko pri Vitorii, op. 91 Ludwiga van Beethovna, heroično uverturo Dnevi na reki Dravi 1945 Bojana Ikonomova in Uverturo 1812 Petra Iljiča Čajkovskega.

18:00
Poročila

29. julija bo minilo sto trideset let, odkar je umrl Vincent van Gogh, eden največjih slikarjev 19. stoletja, saj je postavil temelje moderne umetnosti. Njegovi življenje in delo sta bili v središču pozornosti tako stroke kot tudi avtorjev romansiranih biografij in filmskih scenarijev. Sam je od svojega dvajsetega leta pa do smrti pisal pisma bratu Theu, svojemu zaupniku in podporniku. Poročal mu je o vsakodnevnih dogodkih in tegobah, še največ pa o svojem ustvarjanju. Van Goghova pisma so tako svojevrstna kronika pretresljive usode poklicanosti k slikarstvu in premagovanja lastne negotovosti in nerazumevanja okolice. Za oddajo smo izbrali nekaj pisem, ki jih je bratu Theu umetnik pisal v Arlesu od svojega prihoda do pričakovanja prihoda prijatelja Paula Gauguina. V pismih opisuje, kako je nastalo nekaj njegovih najbolj znanih slik.

Glasbena medigra

Tokratno oddajo Sedmi dan namenjamo Mojzesu, znameniti starozavezni biblični osebnosti, o kateri se zdi, da vsi veliko vemo, a vse premalo slišimo ali o njej govorimo. Mojzesu, ki ima velik verski in simbolni pomen v judovstvu, krščanstvu in islamu, v hebrejščini pravimo Moše, v arabščini pa Musa. O tem duhovnem in vojaškem voditelju, ki je svoje hebrejsko ljudstvo vodil na poti iz suženjstva v svobodo, se bo novinar Nejc Krevs pogovarjal z biblicistom in teologom, akademikom dr. Jožetom Krašovcem.

Oddajo namenjamo izvedbam madžarskega organista Lászla Fassanga in njegove žene, violončelistke Ditte Rohmann, s katero sta za založbo Hungaroton posnela glasbo Johanna Sebastiana Bacha. Skladateljevi sonati v A-duru in v E-duru, izvirno napisani za violino in čembalo, sta skupaj priredila za zasedbo petstrunskega violončela in orgel.

V dveh urah se poglobimo v delo izjemnih glasbenih osebnosti. Z razmišljanji, pogovori in seveda poslušanjem glasbe zaznamujemo jubileje in izpostavljamo delo izbranih glasbenikov.

22:00
Poročila

William Babington Maxwell (1866 - 1938) se je rodil kot četrti otrok v znani literarni družini. Njegov oče je bil založnik, mama pa priljubljena pisateljica Mary Elisabeth Braddon, tako da mu je bila literatura domala prirojena. S svojimi knjigami, pri sočasnih bralcih zelo priljubljenih, je oblikovno ostajal v mejah realizma, na motivni in tematski ravni pa v njih najdemo preplet najrazličnejših prvin: ljubezni in sovraštva, smeha in solz, duševnega nasilja in sentimentalnosti. Literarni portret avtorja, ki je bil v studiih radia Slovenija posnet leta 2009, je pripravil Tone Frelih.

Oddajo Slovenski koncert v celoti namenjamo slovenski glasbi.

Gradnik, ki se je rodil v Medani v Goriških brdih leta 1882, je v slovenski literarni zgodovini zabeležen kot avtor odlične ljubezenske poezije oziroma erotične lirike. Črpal je iz globin človeške notranjosti, v svojih pesmih je tematiziral bližino smrti, minljivost, ljubezensko intenzivnost je vzporejal z bolečino, s Tanatosom, v grški mitologiji bogom smrti, po psihoanalizi pa gonom smrti. V Literarnem nokturnu lahko slišite pesmi iz njegove pesniške zbirke Eros Tanatos, ki je pri Državni založbi Slovenije izšla leta 1962. Izbrane pesmi iz zbirke sta za oddajo Literarni nokturno, ki je nastala leta 2002, interpretirala dramska igralca Milan Štefe in Maja Sever.
Vabljeni k poslušanju!

23:59
Slovenska himna

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov